Gül Bakımı


GÜL ÇİÇEĞİ ?

Çoğunlukla etrafımızda rastladığımız çiçekler arasında güller vardır. Asil duruş şekilleri ve mis kokuları ile özel günlerde her zaman tercih edilen ilk çiçek olmuşturlar. Sizlere bu yazımızda bu güzel çiçeklerin nasıl budanması gerektiğinden, nasıl sulanması gerektiğine kadar bakımının her şeyinden bahsedeceğiz.

Gül güneş ışığını çok sever. Direkt olarak güneş ışığı alsa bile hiçbir şekilde zarar gözlemlenemez.  Artan sıcaklık ile güllerin büyüme hızı artsa da kalite oranında düşüşler yaşamaktadırlar.

Güller için ortalama nem oranı %60’dır ve bu nem oranında rahatlıkla yetiştirilmektedir. Sap kısmı da sulanmaya tabir tutulmalıdır. Eğer çiçeklerini dökmemesini istiyor iseniz sulama yapmayınız. Güllerin tercih ettiği toprak kil ve tın içeren taze topraklardır.

Gül çiçekleri, boyları, çiçekleri ve çiçekleri açtığı zamana bağlı olarak çokça çeşide ayrılmaktadır.

Sizde bu eşsiz güzelliği temsil eden gül çiçeğine sahip olmak istiyor iseniz, tercih edeceğiniz çiçekçi Esenyurt Çiçekçilik olmalıdır. Firmamız olan Esenyurt çiçekçiyi tercih ederek birçok fırsat ve avantajlardan yararlanabilirsiniz. İleride bunlara değineceğiz.

GÜL ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bu çiçeklerin toprağa dikim için uygun oldukları en iyi zaman mart ve kasım aylarını kapsayan ara aylardır. Toprağın soğuk ve elverişsiz olmasından dolayı kış aylarında dikilmesi pekte önerilmez.

Gelelim bu güzel çiçekleri bir yerden satın alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğine. Alacağınız gülü güvenli ve güzel bir seradan almanızı tavsiye ederiz. Veya o serada yetişmiş de olabilir. Eğer gülü fide şeklinde alacak iseniz dikkat etmeniz gereken yerler de vardır. Alacağınız fidanda en az 4 sağlıklı dal olduğuna dikkat edin. Yapraklarına herhangi bir leke veya hastalık olmadığına emin olun. Bunları eğer kontrol etmez iseniz ileride çok sıkıntı yaşarsınız.

GÜL BUDAMA İŞLEMİ

Her çiçekte olduğu gibi güller de budanmadıkları zaman çiçek boyutları küçülür ve kalite bazında yüksek oranda düşüş yaşarlar. Bundan dolayı güller için budama bir o kadar önemlidir. Dış etkenlerden dolayı veya çeşitli hastalıklardan dolayı zarar görmüş dalların çıkartılması güllerin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Güllerin budanmasının sebeplerinden bahsetmek gerekirse kısaca şöyle söyleyebiliriz;

  • Gül çiçeğinizden alacağınız verimi arttırmak
  • Gülünüzün kalitesini arttırmak
  • Çiçeğinizi genç ve sağlıklı tutmak

Sizlere bu yazımızda gül çiçeğinden, gülü satın alırken dikkat etmeniz gereken noktaları ve gül çiçeğinin budanması hakkında bilgiler verdik. Sizlerde bu bahsettiğimiz püf noktaları kendi gül veya başka çiçeklerinize uygulayarak verim sağlayabilirsiniz.

Eğer hala bir çiçek sahibi değil iseniz Esenyurt Çiçekçilik ile sizler de çeşitli güller ve daha fazlasına uygun fiyatlar ile sahip olabilirsiniz.

Hızlı çiçek teslimatı

100% Müşteri memnuniyeti

Hızlı Müşteri Hizmetleri

WhatsApp'tan Yazın
Esenyurt Çiçekçi