Kokulu çiçek


 

Pure Flow Yoga - Chakra 3 ~ MANIPURA 💛 . Meaning~ Lustrous ...

 

Sevdiklerinize en nanide mıs kokulu çiçek göndermek istermisiniz?

size tavsiye edeeceğimiz bazı kokulu çiçeklerimizden bahsedeceğiz.Size bu gün annenize sevgilinize ,bir doğum günü ,veya eşinizi kırdıysanız yada aşkını anlatmanın en kolay yolu nedir diye düşünüyorsanız esenyurt çiçekçinize hoşgeldiniz.

 

 

 

 

 

 

Çiçeklerle dolu rengarenk bir bahçe şüphesiz mükemmel bir görsel şölen sunar. Ayrıca mis kokularıyla birlikte çevreye pozitif enerji yayar ve içimizi yaşama sevinciyle doldurur. Her çiçeğin kendine özgü ayrı bir kokusu vardır ancak konu daha güzel kokmak olunca bazı çiçekler açık ara diğerlerinden öne çıkar.
 
Binlerce yıldan beri insanoğlu çiçeklere yalnızca sıradan bir ot parçası gözüyle bakmamış, bu güzelim bitkilere çeşitli anlamlar yüklemiştir. Düğünlerde mutluluğun sembolü, sevginin göstergesi, cenazede hüznün yoldaşı, her gün kullandığımız mis kokulu parfümlerin kaynağı ve hatta kahvaltı sofralarımızda ağzımızın tadı reçellerin ana maddesidir çiçekler.
 
Tüm bunlar bir yana, çiçekler hoş aromalı kokularıyla cezbederek, insan psikolojisi üzerinde olumlu etki yapar. İçimizi yaşama sevinciyle doldurur, pozitif enerji yayar ve iyi hissetmemizi sağlarlar. Bu yazımızda dünyanın en güzel kokan 10 çiçek türünü ana başlıklar altında inceleyip, bu çiçekler hakkında bazı bilgilere yer vermeye çalışacağız…
 
1 – Gül
 
 
 
Dünyanın en hoş kokulu çiçekleri arasında güller tartışmasız ilk sıralarda yer alır. Kusursuz görünümü ve hoş kokusundan başka birçok kullanım alanı vardır. Gül reçeli, gül suyu, gül sabunu, gül yağı ve vazelini başta olmak üzere birçok alanda kullanılarak hayatımızda önemli bir yer edinmiştir.
 
Amerika, Asya ve Avrupa’da çok değişik renk ve türlerde yetişen güllerin 100 civarında çeşidi olduğu bilinmektedir. Parfüm imalatında da sık kullanılan güller, eski Mısır döneminden bu yana insanoğlunun gözde çiçekleri arasındadır.
 
2 – Mor Salkım Ağacı (Wisteria Çiçeği)
 
 
 
Amerika, Kore, Çin ve Japonya’da yetişen mu bis kokulu çiçek, herhangi bir desteğin etrafında sarmaşık edasıyla dolanarak 20 metreye kadar tırmanır. Bu çiçeklerin pembe, mor ve beyaz olmak üzere üç rengi vardır. Wisteria çiçekleri ülkemizde Mor Salkım Ağacı ismiyle bilinmektedir.
 
Harika kokusu olan bu çiçeğin tüm türleri kokmaz. En hoş kokuyu üreten cinsi Çin Wisteria çiçeğidir. Oldukça düşük kaliteli topraklarda yetişebilirler. Sert ağaç kesimi ve tohumla büyütmek mümkündür. Ancak yinede tohumdan yetiştirilen mor salkım ağacı onlarca yıl çiçek açabilir.
 
3 – Frangipani Çiçeği (Plumeria)
 
 
 
Güney Amerika, Meksika, Karayipler ve Pasifik adalarına özgü Frangipani çiçeği, Plumeria ismiylede bilinmektedir. Aynı zamanda Nikaragua’da ulusal bir çiçektir.
 
Oldukça farklı ve cezbedici renkleri vardır. Ağaç edasıyla büyüyen frangipaniler suyu çok fazla sevmez. Diğer yandan mükemmel kokusu yüzünden parfüm endüstrisinin çok tercih ettiği çiçekler arasındadır. Kokusu insana tropik bir adadaymış hissi verir.
 
4 – Çikolata Kozmozu & Çikolatalı Kozmoz Çiçeği (The Chocolate Cosmos)
 
 
 
Çikolata kozmozu, Meksika sınırlarında yetişen ve bu ülkeye özgü bir çiçektir. Neslinin tükenme tehlikesi altında olduğu iddia edilen çiçek son alınan önlemler sonrasında yeniden yaygınlaşmaya başlamıştır.
 
Geceleri çiçek açan Çikolata kozmozlarının mükemmel bir vanilya kokusu vardır. Çiçek gün içinde güneşin sıcaklığıyla kokusunu daha çok verir.
 
5 – Kraliyet Halısı (The Sweet Alyssum)
 
 
 
Lobularia Maritima bilimsel adıylada bilinen Kraliyet Halısı çiçeği Akdeniz’e özgü bir çiçektir. Yetiştiği noktalarda geniş kümeler içinde sık ve yoğun olarak bulunur.
 
Zemini tamamiyle örten bu çiçeğin bal aromasını andıran enfes bir kokusu vardır. Ekilen Kraliyet halısı çiçeği tohumları 3 hafta içinde kendini göstermeye başlar. Bahar ve yaz aylarının başında çiçek açar.
 
6 – Itırşahi Çiçeği & Tatlı Bezelye Çiçeği (The Sweet Pea)
 
 
 
Güçlü ve harika bir kokusu olan Itırşahi çiçeği birçok farklı isimlerle bilinmektedir. Tatlı Bezelye Çiçeği, Kokulu Bezelye, Nazende Çiçeği, İstanbul Nazendesi gibi yörelere göre farklı isimlendirilmiştir. Sicilya, İtalya ve Ege adalarına özgü hoş kokulu bir çiçektir. Kış ve ilkbahar aylarında çiçek açar.
 
7 – Müge Çiçeği & Vadideki Zambak Çiçeği (The Lily of the Valley)
 
 
 
Müge çiçeği, inci çiçeği ve inci rüyası isimleriylede bilinmektedir. Başını öne eğmiş bir çan görüntüsü veren bu çiçeğin, oldukça etkileyici aromaya sahip güzel bir kokusu vardır.
 
Koyu yeşil yaprakları olan bu güzel çiçek türünün boyu 20 santime kadar büyüyebilir. Hoş kokusu yüzünden parfüm sanayinde yaygın kullanılan çiçekler arasındadır. Zambakgiller ailesine mensuptur.
 
8 – Akşamsefası Çiçeği – The Four O’Clock
 
 
 
Beyaz, pembe, mor, sarı ve bu renklerin kombininden oluşan tonlarda çiçekleri vardır.Akşamları çiçek açtığından Akşam Sefası ismini almıştır.
 
Yetiştiği noktalarda kendisini belli eden mükemmel güzellikte keskin bir koku yayar. Şaşırtıcı şekilde yalnızca bir bitki üzerinde çok farklı renklerde çiçek açabilir. Diğer yandan yutulması durumunda tohumları zehirlidir.
 
9 – Gardenya Çiçeği
 
 
 
Gardenya çiçeği ismini ünlü İskoç botanikçi Alexander Garden’dan almıştır. Güney Asyal, Avustralya ve Afrika’da yetişir. Ayrıca saksı çiçeği olarak yetiştirmekte mümkündür ancak tropik bir bitki olduğu için bulunduğu ortamın yüzde 70-80 arasında nem oranı olması gerekir.
 
Gardenya çiçeklerinin mis kokusu kadar oldukça güzel görüntüsüde vardır. Harika aroması nedeniyle parfüm sektörünün en çok tercih ettiği bitkiler arasında yer alır.
 
10 – Yasemin Çiçeği
 
 
 
Tüm dünya çapında hoş kokusuyla genel kabul gören bir diğer çiçekte Yasemin Çiçeği. Oldukça muazzam bir görüntüsü olan bu güzelim çiçek harika kokusuylada insanı kendisine hayran bırakır. Sarımsı ve beyaz renkte çiçek açar.
 
Özellikle dolunay zamanlarında verdiği hoş kokusuyla bilinen Yasemin çiçekleri kozmetik sektöründe parfüm yapmak amacıyla sık kullanılır. Diğer yandan bu çiçeğin kurutulmuşu körfez bölgelerinde çay yapılarak içilmektedir.

 

Manolya ,lilyum ,gül ,menekşe ,nergis ,fulya ,gardinia ,gerdenya ,yasemin çiçeği ,Leylak ,frezya,karanfil,

 

 

 

Esenyurt çiçekçinin tavsiyeleri 

Hızlı çiçek teslimatı

100% Müşteri memnuniyeti

Hızlı Müşteri Hizmetleri

WhatsApp'tan Yazın
Esenyurt Çiçekçi