Sardunya Bakımı


Sardunyalar uzun süredir bahçıvanların favorisidir. Büyümeleri kolaydır, renklidirler ve hoş bir koku yayarlar. İşte evinizde ve bahçenizde sardunya yetiştirmenin yolu!Esenyurt çiçekçilik
 
 
Not: Bu sayfa , genellikle sardunyalar veya leylek gagaları olarak adlandırılan Pelargonium cinsindeki bitkiler hakkındadır  . Sardunya cinsindeki bitkiler de genellikle bahçelerde kullanılır, ancak tipik olarak dayanıklı sardunyalar veya turna gagaları olarak adlandırılır .
 
Yılın daha sıcak döneminde dışarıda tutulabilecek olsalar da, sardunyalar tipik olarak kışlamak için içeride tutulur. Alternatif olarak, yeterli ışık sağlanırsa, tüm yıl boyunca iç mekanlarda esenyurt çiçek açabilirler.
 
Sardunya mı Pelargonium mu? Yanlış Kimlik Vakası
 
Genellikle sardunya dediğimiz bitkiler, 18. yüzyılın başlarında onları Güney Afrika'dan getiren Hollandalı tüccarlar tarafından Avrupa'da tanıtıldı. Bu yeni bitkiler Avrupa'da hâlihazırda yetişmekte olan dayanıklı yabani sardunyalara benzediğinden, botanikçiler yanlışlıkla onları aynı cins altında grupladılar.
 
1753'te İsveçli botanikçi Carl Linnaeus, onları Sardunya cinsi altında sınıflandırdı . Daha sonra bu yeni "sardunyalar" ın yaprakları, stamen sayısı ve diğer faktörler açısından Avrupa sardunyalarından farklı olduğu keşfedildiğinde, bunlar "leylek gagası" anlamına gelen Pelargonium altında yeniden sınıflandırıldılar  - uzun, keskin bir şekilde tohumlarının sivri şekli.
 
Ancak orijinal ortak isimleri aynı kaldı ve aslında "sardunya" demek istediğimizde hala "sardunya" diyoruz.
 
Sardunya
 
EKİM
Sardunya satın alırken rengine ve bedenine çok dikkat edin. Sağlıklı yaprakların üzerinde veya altında renk değişikliği olmayacak ve gövdeler sağlam olacak, dağınık olmayacaktır. Belirgin zararlı belirtileri olan bitkilerden de uzak durduğunuzdan emin olun .
Kök çürümesini önlemek için bitkileri drenaj delikleri olan saksılara yerleştirin.
Kaplara dikerken iyi drene olan bir saksı karışımı (ağır, killi toprak değil) kullanın. Sardunyalar ıslak, sıkıştırılmış topraklarda oturmayı sevmezler.
Maksimum çiçeklenme için bitkileri 4-6 saat güneş ışığı alacakları bir alana yerleştirin.
 
BAKIM
Sulamalar arasında toprağın bir miktar kurumasına izin verin, ardından iyice sulayın. 
Kış aylarında su çok daha azdır, ancak köklerin tamamen kurumasına izin vermeyin. Sardunyalar, daha az su kullandıkları ve fazla büyümedikleri kış aylarında bir uyku hali verildiğinde en iyisini yapar. Daha fazla kışlama talimatı için aşağıya bakın.
Çiçek açmayı teşvik etmek için, ölü çiçekler harcadı. 
Çalılığı artırmak ve uzun bacaklılığı önlemek için gövdeleri sıkıştırın.
Aktif büyüme aylarında 2 haftada bir dölleyin. Yarım güçte suda çözünür bir gübre kullanın. Kışın döllemeyin.
Bahar aylarında tazelenmek için sardunyalar gerektiğinde yeniden saklanabilir.
Sardunya
 
KIŞLAYAN SARDUNYALAR
Yazı dışarıda geçiren sardunyalar, bol güneş almaları şartıyla ev bitkileri olarak saklanabilir. Kuzey iklimlerinde güneş, bazı çeşitlerde tomurcukları harekete geçirmek için kış sonunda yeterince güçlü olmayabilir.
İlk sonbahar donundan önce ( yerel don tarihlerinizi bulun ), bitkileri kaldırın ve keskin, temiz bir bıçak kullanarak gövdeleri düzgün bir şekilde yaklaşık 6 ila 8 inç arasında kesin. Girmek üzere oldukları düşük güneş ışığı ortamında büyük yaprak yığınlarını desteklemek zorunda kalmamalıdırlar. Bitkilerinizi çoğaltmanın kolay bir yolu olarak, birkaç sapı kök için kesimler olarak kaydedin.
Doldurmak için normal saksı toprağı kullanarak "ana bitkiyi" mümkün olan en küçük saksıya - sadece köklere uyacak kadar - nakledin.
Bitkileri bir hafta gölgede tutun, sonra onları güneşli bir yere koyun (alabilecekleri tüm güneşe ihtiyaçları vardır) ve serin tutun.
Kış aylarında, sardunyalar en iyi 50 ° ila 60 ° F (10 ° ila 16 ° C) gece sıcaklıklarında büyür, ancak 32 ° F'ye (0 ° C) düşerse ve / veya 80 ° F (27 ° C) üzerine çıkarsa hayatta kalır. C), nispeten kuru tutuldukları sürece.
Yeni büyüme göründüğünde, tüm eski yaprakları kesin.
Yeni büyümenin ortaya çıkmasını sağlamaktan daha zor olan tek şey onu korumaktır. Ve işte bununla ilgili biraz yardım:
 
Sadece yapraklar sarkma belirtileri gösterdiğinde ve sadece küçük miktarlar sağladığında sulayın. Bitkileri gübrelemeyin veya beslemeyin. Bu bitkilerin dinlenmesi çok önemlidir.
Kışı geçirdiğiniz sardunyalarınızın Anma Günü için çiçek açmasını istiyorsanız , onları Şubat ayında tekrar çimdikleyin. Sıcak hava döndüğünde ve tüm don tehlikesi geçtiğinde, bitkileri dışarıya çıkarın ve istediğiniz gibi yataklara veya saksılara nakledin.
ZARARLILAR / HASTALIKLAR
Yaygın sorunlar, düşük ışık veya çok fazla veya çok az su olabilir. Çok az veya çok sulama yaptığınızın bir göstergesi olarak yapraklar sararır. Bu durumda, sulamayı eşitlemeye ve sardunyaları daha aydınlık bir yere taşımaya çalışın.
 
ESENYURT SARDUNYA ÇİÇEK HASAT / DEPOLAMA
KÖK KESİMLER NASIL KÖKLENDİRİLİR
Çoğu sardunya, toprakta, kaba kumda, suda, perlitte veya diğer köklendirme materyalinde kök kesmelerinden kolayca köklenir - ancak gübre ile hiçbir şey olmaz.
 
Keskin, temiz bir bıçak kullanarak, bir sap ucunun 4 inç altında, yaprakların çıktığı bir düğümün üzerinde eğimli bir kesim yapın. Kesmeyi bir düğümün hemen altına kadar kırpın. İki veya üç yaprak hariç tüm tomurcukları ve yaprak saplarının dibindeki yaprak benzeri stipülleri çıkarın.
Kesilen sapı gazete kağıdıyla yuvarlayın veya 24 saat gölgede bırakın, böylece kesilen uç mühürlenir ve çürümez.
Sapı nemli bir köklendirme ortamına itin ve 2 gün boyunca ılık, gölgeli bir yerde saklayın. Bundan sonra, kesilen dolaylı güneşi verin. Ortamı yalnızca gerektiği kadar nemlendirin.
ESENYURT ÇİÇEKÇİLİK ÖNERİLEN ÇEŞİTLER
Ortak veya Bölgesel Sardunyalar (Pelargonium x hortorum) kaplarda (ve açık havada) gelişir.
Sarmaşık Yapraklı Sardunyalar (Pelargonium peltatum) sepet, pencere kutuları ve kapları asmak için çok popülerdir. 

Hızlı çiçek teslimatı

100% Müşteri memnuniyeti

Hızlı Müşteri Hizmetleri

WhatsApp'tan Yazın
Esenyurt Çiçekçi